O projekcie - Tradycja proszona na scenę!

             Gmina Czarna obejmuje swoim zasięgiem osiem miejscowości. Ich położenie sprawia, że można je podzielić na trzy charakterystyczne grupy leżące w zasięgu Podgórza Rzeszowskiego, Płaskowyżu Kolbuszowskiego i w Doliny Wisłoka. Gmina Czarna leży na styku dwóch obszarów etnograficznych: Lasowiaków i Rzeszowiaków. Na Krzemienicę – najstarszą miejscowość gminy Czarna, wpływ miało położenie przy dawnym trakcie kupieckim. Pielęgnowane są tu bogate tradycje folkloru weselnego. Istotny dla dziedzictwa był także rozwój rzemiosła. Na terenie czterech wiosek zasobnych w pokłady gliny rozwinął się największy w Polsce ośrodek garncarski znany jako „medyński” a wieś Czarna położona w dolinie Wisłoka stała się kolebką tkactwa. To wszystko sprawia, że zachowane tu, lub choćby zapamiętane przez mieszkańców tradycje były niezwykle różnorodne jak na tak nieduży obszar. Z tego bogactwa czerpali uczestnicy projektu "Tradycja proszona na scenę!" realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Czarnej,  dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

            Zadanie realizowane było od marca do października 2021 roku.Jego celem była animacja i integracja społeczności ośmiu wiosek gminy Czarna wokół unikatowych tradycji i obrzędów. W ramach projektu przeprowadzone zostały wywiady z mieszkańcami i zebrane materiały dotyczące tradycji poszczególnych wiosek, które posłużyły do napisania czterech scenariuszy teatralnych. Na ich podstawie w ośrodkach kultury w Krzemienicy, Medyni Łańcuckiej, Zalesiu i Czarnej grupy mieszkańców przygotowały przedstawienia pod kierownictwem Aliny Woś, Natalii Kozy i Zenona Buka. Przygotowanie teatralne, uczestnictwo w próbach i występ na scenie stanowiły ważne i cenne doświadczenie dla uczestników zadania. Widowisko teatralne składające się z tych czterech spektakli przedstawione zostało publiczności 23 września w Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Krzemienicy. Widzowie zobaczyli: "Wykopki w dawnym Zalesiu", "Czarownice z Czarnej", "Jajecznica w polu, czyli Zielone Świątki po Krzemienicku" i "Draby z Medyni i Pogwizdowa" przedstawione w scenografii dawnych chałup i pól. Podczas wydarzenia otwarta została wystawa przedstawiająca zabytkowe fotografie wydrukowane z oryginałów pochodzących z domowych archiwów i dawne przedmioty wypożyczone na czas trwania wystawy od mieszkańców.

           Zapraszamy do obejrzenia nagrania czterech spektakli i zapoznania sie z materiałami zebranymi podczas badań terenowych prowadzonych przez pracowników GOKiR Czarna. Mamy nadzieję, że stanowić będą źródło cennych informacji o bogatym w obrzędy, zwyczaje i wierzenia życiu dawnych mieszkańców wsi.


GOKiR Czarna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej.