Koło powstało przy Kółku Rolniczym w roku 1934. Ówczesna działalność skupiała się głównie na szko¬leniach z zakresu prowadzenia gospodarstwa, hodowli zwierząt i upraw Uczono się też sztuki kulinarnej i przygotowywania przetworów na zimę. Bardzo popularne było wówczas szydełkowanie, haftowanie i tryko- tarstwo. Członkinie Koła organizowały również akcje dożywiania dzieci i pomoc w zakupie odzieży na zimę. W okresie intensywnych prac polowych prowadziły „dziecińce”, aby rodzice mogli zapewnić dzieciom opiekę. Organizowano też wystawy, dożynki, uroczystości patriotyczne lub amatorskie spektakle teatralne. Wszystko to przerwała II wojna światowa. Dopiero w styczniu 1946 roku Koło wznowiło działalność pod przewodnictwem Zofii Kuźniar, jednak komunistyczne władze PRL szybko je zlikwidowały.
W 1958 roku, z okazji 600-lecia istnienia wsi Krzemienica, znany malarz, Franciszek Frączek - „Słoń- cesław z Żołyni” zaprosił Marię Lorenc do reaktywowania Koła Gospodyń Wiejskich. Stało się ono ostoją tradycji, podtrzymywania życia rodzinnego i więzi lokalnych. Pod kierownictwem Jadwigi Frączek Koło szkoliło kobiety z innych miejscowości, ucząc je nowoczesnych form gospodarowania, upraw i hodowli. Do dziś kultywowane są lokalne tradycje. W ramach Koła działa zespół śpiewaczy, który można zobaczyć na dożynkach, konkursach czy podczas gminnych imprez. Obecna przewodniczą Krystyna Guzek, - tak jak jej poprzedniczki - stara się przekazać następnym pokoleniom miłość i szacunek dla ojczystej ziemi.

tekst i zdjęcia: Eurogalicja z albumu:Tradycja smak i wdzięk


GOKiR Czarna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej.