𝐒́𝐰𝐢𝐞̨𝐭𝐨 𝐩𝐥𝐨𝐧𝐨́𝐰 𝐰 𝐂𝐳𝐚𝐫𝐧𝐞𝐣


- Drodzy rolnicy! Wam winni jesteśmy szczególną wdzięczność za to, że nas żywicie i oddalacie od nas widmo głodu. W XXI wieku nie wszędzie to jest tak oczywiste – mówił wójt gminy Czarna Józef Buk podczas gminnych dożynek, które 1 września odbyły się w Czarnej.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny z udziałem wszystkich Proboszczów Parafii w Gminie Czarna. Po niej barwny korowód udałsię na plac przy remizie strażackiej.

Na dożynki przybyły delegacje wszystkich 8 miejscowości prowadzone przez Sołtysów. Ubrani w stroje ludowe grupy zaprezentowały swoje wieńce dożynkowe.

- 𝑇𝑒 𝑤𝑖𝑒𝑛́𝑐𝑒 𝑡𝑜 𝑠𝑤𝑜𝑖𝑠𝑡𝑒 𝑑𝑧𝑖𝑒ł𝑎 𝑠𝑧𝑡𝑢𝑘𝑖. To coś, co podkreśla piękno i tradycję polską, to można spotkać tylko w Polsce. I to pielęgnujmy –apelował Kazimierz Gołojuch Poseł na Sejm RP.

- Wszystkim Bóg zapłać i szczęść Boże na kolejny rok, aby ta tradycja nie zaginęła, a była przekazywana młodemu pokoleniu i kultywowana – mówiła Halina Golec, członkini zarządu powiatu łańcuckiego.

Starostowie dożynek podarowali gospodarzowi gminy symboliczny bochenek chleba, którym później częstowano mieszkańców.
Po części obrzędowej odbył się występ kapeli Dzikie Wino, oraz Zespół Śpiewaczy i Kapela Wolanie, Wesele Krzemienickie i Gminna Orkiestra.

Dla sołtysów zorganizowano konkurs młócenia owsa cepami. Zwyciężczynią okazała się sołtys Dąbrówek, a kolejne miejsca zajęli gospodarze Pogwizdowa i Czarnej.

Dożynki zakończyły się potańcówką przy muzyce kapeli ludowej z Krzemienicy.
Dożynki to święto dziękczynienia za plony. Zawsze odbywa się późnym latem, po zakończeniu żniw. Rolnicy obchodzą je od niepamiętnych czasów. Wydarzenie to ma charakter religijno – świecki. Widać to było choćby po tegorocznych wieńcach dożynkowych, z których każdy nawiązywał do tematyki chrześcijańskiej.

Z tego miejsca pragniemy gorąco podziękować Sołtysowi oraz mieszkańcom Sołectwo Czarna i Ochotnicza Straż Pożarna w Czarnej za tak wspaniałą organizację, piękne i pracochłonne dekoracje, zabawy dla dzieci w dawnym stylu w strefie małego rolnika, za wystawę starego i nowoczesnego sprzętu rolniczego. Dziękujemy również grupie wielbicieli starych samochodów z Żołyni za obecność i prezentację waszych pięknych pojazdów oraz wyjątkowo odrestaurowanego traktoru 1960 Ursus C328

GOKiR Czarna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej.