𝑷𝒊𝒆𝒓𝒘𝒔𝒛𝒆 𝒘𝒂𝒓𝒔𝒛𝒕𝒂𝒕𝒚 𝒂𝒓𝒕𝒚𝒔𝒕𝒚𝒄𝒛𝒏𝒆 𝒛 𝑩𝒂𝒓𝒕𝒐𝒔𝒛𝒆𝒎 𝑵𝒂𝒍𝒆𝒑𝒂̨ 𝒛𝒂 𝒏𝒂𝒎𝒊
Przez cztery dni w Ośrodek Kultury w Krzemienicy dzieci tworzyły prace inspirując się malarstwem okresu renesansu i baroku.
dzień spędziliśmy w plenerze. Było to konieczne ze względu wybraną technikę malarską – 𝒄𝒚𝒋𝒂𝒏𝒐𝒕𝒚𝒑𝒊𝒆̨, a więc obrazy malowane słońcem. Wykorzystaliśmy elementy negatywów obrazów wielkich mistrzów, oraz elementy roślinne, jak np.trawy znalezione w ogrodzie. Kompozycje ułożone na płócienkach nasączonych odczynnikami chemicznymi wystawiane były na działanie promieni słonecznych. Po kilku minutach naświetlania prace były dokładnie płukane i suszone. Efekt przypomina negatywy zdjęć w odcieniach koloru niebieskiego.
dzień przyniósł tematykę masek weneckich. Przy wykorzystaniu techniki 𝒅𝒆𝒄𝒐𝒖𝒑𝒂𝒈𝒆, farb i materiałów dekoracyjnych, tworzone były niezwykłe elementy charakteryzacji.
Inspiracją dnia warsztatów były prace 𝑮𝒊𝒖𝒔𝒆𝒑𝒑𝒆 𝑨𝒓𝒄𝒊𝒎𝒃𝒐𝒍𝒅𝒐 - włoskiego malarza renesansowego, który zyskał sławę dzięki groteskowym i symbolicznym obrazom, na których elementy martwej natury, m.in. owoce, warzywa, kwiaty, zwierzęta i przedmioty ułożone są w obraz twarzy, postaci lub sceny. Podobnie jak Salwador Dali i inni surrealiści w latach 30 XX wieku, nasi uczestnicy czerpali z jego sztuki pomysły na własne dzieła, tworząc popiersia fantastycznych postaci.
Efektownym podsumowaniem był dzień warsztatów, podczas którego dzieci poznały graficzną technikę 𝒎𝒐𝒏𝒐𝒕𝒚𝒑𝒊𝒊, należącą do druku płaskiego. Wynalezienie monotypii przypisuje się włoskiemu malarzowi Giovanni Benedetto Castiglione. Druk zrewolucjonizował sztuki plastyczne. Od jego wynalezienia artysta mógł powielać swoje dzieła. Wykształciły się różne techniki druku artystycznego. Nasi młodzi projektowi artyści poznali technikę wykonywania szkiców graficznych, które mogły być retuszowane i podmalowywane farbami olejnymi, stosowaną już od XVII w. Posługując się nią, stworzyli mapę własnej okolicy i wykonali wielobarwne odbitki monotypiczne.
….może będzie na niej kościół w Krzemienicy
Prace będziecie mogli podziwiać podczas wystawy podsumowującej warsztaty. Staną się także elementem scenografii wydarzenia multimedialnego. Jesień zapowiada się ciekawie
Dziękujemy Panu Józefowi Pelcowi za udostępnienie ogrodu i niezmienną życzliwość dla naszych kulturalnych projektów
Fot. M. Kot/J. Superson/A. Socha
----------------------------------------------
Projekt „Na styku dwóch światów – artystyczna podróż przez dzieje malarstwa” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenie jest Podkarpackie