Rozpoczęliśmy realizację projektu „Ciche bohaterki”

 

Rozpoczęliśmy realizację projektu „Ciche bohaterki”

Z początkiem lutego w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Czarnej rozpoczęła się realizacja projektu „CICHE BOHATERKI”. Jego celem jest przywracanie wśród mieszkańców pamięci o wydarzeniach i ludziach związanych z powstaniem styczniowym. Główny nacisk położony zostanie jednak na podkreślenie niezwykle trudnej, ale i wielowymiarowej roli kobiety w tym zrywie. Chcemy pokazać kobietę, która nie tylko żegna i opłakuje, ale wyprawia mężczyznę na wojnę, leczy rany, organizuje pomoc i zbiórki, zagrzewa do walki oraz tą, która sama bierze czynny udział, walczy, działa w konspiracji.

Tytuł projektu "Ciche bohaterki" zaczerpnięty został z publikacji, która została wydana z okazji rocznicy 70-lecia powstania styczniowego a której autorka już wtedy zwróciła uwagę na problem pomijania we wszelkich historycznych opracowaniach roli kobiety w tych trudnych czasach.

Nasz projekt to blisko dziewięć miesięcy różnorodnych działań na terenie gminy Czarna: wystawy, pokazy, cykle warsztatów dla dorosłych, w tym z mistrzem płatnerstwa Krzysztofem Panasem, a także spotkania i warsztaty survivalowe dla dzieci i młodzieży. Największym wydarzeniem jakie zaplanowaliśmy jest gra terenowa z elementami rekonstrukcji historycznej. Do współtworzenia gry, która przeniesie nas w czasy największego w XIX w. polskiego zrywu narodowego, zaprosiliśmy wiele organizacji oraz pasjonatów, w tym m.in. 51 Drużynę Harcerzy i Harcerek Żuawi – Szczep z Rzeszowa.

Działania w projekcie zaczynamy bardzo silnym akcentem kobiecym - wystawą prac Niny Zielińskej – Krudysz, której wernisaż zaplanowaliśmy na 11 marca, podczas tzw. Babskiego Wieczoru, czyli tradycyjnego, corocznego spotkania w Ośrodku Kultury w Czarnej z okazji Dnia Kobiet. Wystawą pn. „Schowaj matko suknie moje" chcemy przybliżyć sylwetki kobiet czynnie walczących w powstaniu styczniowym, ale ukazać je w sposób nowatorski, artystyczny, atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy.  

Projekt „Ciche bohaterki” realizowany od 31 października 2023 r., dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.


GOKiR Czarna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej.