Spektakl „W słowiańskim świecie Słońcesława”. Taniec, gra świateł i duża dawka humoru

Na początku była woda i nic poza tym. No może nie do końca, bo było jeszcze dwóch mężczyzn.  Mieli na imię Perun i Weles i tak się składało, że byli bogami. Trochę z nudów zaczęli stwarzać świat, a w pewnym momencie się pobili... Oto słowiański mit o stworzeniu świata, który reżyserka Natalia Koza w nieco żartobliwej formie przeniosła na scenę.


Jeżeli zgubiłeś drogę i chcesz ją odnaleźć, posłuchaj tętna ziemi. Jeśli ogłuchłeś na jej głos, szukaj jej w mitach ludu – tąmaksymą malarz Franciszek Frączek, zwany Słońcesławem z Żołyni kierował się przez całe swoje artystyczne życie. Tymi słowami także zaczyna i kończy się spektakl. Wypowiada je młody Słońcesław (w jego postać wcielił się Bartosz Welc), który w sztuce występuje jako narrator. 


- Śledząc twórczość Frączka stwierdziłam, że fajnie by było nawiązać do tak bliskiej mu słowiańskości. Wszyscy znamy mitologię grecką i trochę rzymską, a tak naprawdę nie znamy naszych korzeni, a to one nas ukształtowały – mówi Natalia Koza, autorka scenariusza i reżyserka spektaklu. - Chcieliśmy opowiedzieć mit w sposób przystępny dla młodego widza, żeby mógł tych bogów zwyczajnie polubić – dodaje Natalia. Szlachetny Perun (Beniamin Surowiec)  cwaniak Weles (Karol Parys), oraz żeńskie boginie - Dziewanna (Milena Mac – Cyran), Mokosz (Wiktoria Wojnar) i Marzanna (Nikola Szuberla) rzeczywiście wzbudzają sympatię publiczności. 


- Masz piasek? Masz piasek?  - pyta Weles  kolejne osoby z widowni, wywołując ogólny śmiech. – Biorę cię z mocy mojej, ale się nie oświadczam – mówi innym razem do jednej z pań, co jeszcze bardziej wszystkich rozbawia. 


Taniec i ruchome obrazy


Ważną rolę w widowisku pełniła muzyka i taniec.  - Powstały trzy choreografie. Pierwsza to taniec wokół posągów bóstw, w drugiej dziewczyny tańczą w Noc Kupały. W trzeciej, najtrudniejszej występowały już elementy akrobatyczne – mówi Jadwiga Harasymowicz – instruktorka tańca, autorka choreografii.


- Większość tancerzy to osoby, które już wcześniej uczyłam tańczyć, ale na warsztatach związanych z projektem pojawiły się też nowe twarze. Wszyscy dobrze sobie poradzili – dodaje.


Scena była podzielona na dwa plany. Na pierwszym występowali młodzi aktorzy i tancerze. Drugim był ekran, na którym pojawiały się ruchome obrazy.


– Wykorzystaliśmy lasery, efekty świetlne. Młodzież odtwarzała teatr cieni – mówi Bartosz Nalepa – ceniony artysta plastyk, pomysłodawca scenografii. Na początku królował motyw wody. - Zdecydowałem się na wizualizacje analogowe. Wszystko odbywało się na żywo – było wylewane wprost na rzutnik i transponowane za pomocą diaskopu na ekran – wyjaśnia Bartosz.


Większość rekwizytów wykonała młodzież podczas warsztatów plastycznych.                      
– Malowali gałęzie farbami fluorescencyjnymi, odbijali liście w prasie graficznej na płótnach, żeby stworzyć gaj. Tworzyli np. kwiaty paproci. Nikt nie wie jak one wyglądają, więc mogliśmy „zaszaleć” – śmieje się Bartosz Nalepa.


W warsztatach wzięło udział ponad 40 osób


Spektakl „W słowiańskim świecie Słońcesława” był zakończeniem projektu Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Czarnej. Wcześniej w Ośrodku Kultury w Krzemienicy trwały warsztaty plastyczne i teatralne, a w Ośrodku Kultury w Czarnej – warsztaty taneczne. W zajęciach tych wzięło udział ponad 40 osób w wieku  7 – 16 lat.


Sztukę wystawiono 7 października w Ośrodku Kultury w Krzemienicy – miejscowości, w której Franciszek Frączek spędził większą część swojego życia. Specjalnym gościem była córka malarza – Jolanta Frączek, która opowiedziała o ojcu. Na miejscu można było obejrzeć również wystawę prac Słońcesława. Dodatkową atrakcją były wizualizacje trzech jego obrazów w technice wirtualnej rzeczywistości, które wykonał Mateusz Kot.


Projekt „W słowiańskim świecie <<Słońcesława>>” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu  „Kultura - Interwencje. Edycja 2022”. 


Michał Okrzeszowski


Zobacz też przygotowania do spektaklu: KLIK

GOKiR Czarna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej.