Zapraszamy na podsumowanie projektu "W słowiańskim świeci Słońcesława"

 

Projekt "W słowiańskim świecie Słońcesława" realizowany jest w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Czarnej od lipca. Jego celem jest przybliżenie młodemu pokoleniu twórczości znakomitego malarza Franciszka Frączka "Słońcesława z Żołyni", członka awangardowej grupy artystycznej Stanisława Szukalskiego „Szczep Rogate Serce" założonej w 1929 roku. Przez pół wieku artysta mieszkał i tworzył w Krzemienicy w gminie Czarna, przekazując w swojej twórczości takie wartości jak wrażliwość na piękno świata, troska o środowisko naturalne, pamięć o dawnych kulturach w których żywy był kult ziemi. Jego prace przedstawiają między innymi niezwykły słowiański świat, przesycony kolorami, zapełniony postaciami z dawnych mitów i legend.


W ramach projektu zaprosiliśmy dzieci i młodzież z gminy i okolic do udziału w zajęciach tematycznych. Warsztaty, częściowo organizowane w okresie wakacyjnym, odbywały się w dwóch naszych ośrodkach: taneczne - w Czarnej oraz teatralne i plastyczne w Krzemienicy. Zajęcia prowadzili profesjonalni instruktorzy. Natalia Koza jest edukatorską i  reżyserką teatralną. Pracuje w rzeszowskim Teatrze Maska, a w Czarnej prowadzi Teatr Hybrydowy. Jadwiga Leńczyk była trenerką w Zespole Tanecznym „Iskierka”. Na co dzień prowadzi zajęcia taneczne, zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dla dorosłych. Bartosz Nalepa to artysta plastyk. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt” 2015.


Projekt rozpoczął się od niezwykłego wprowadzenia do twórczości artysty. Przygotowana została wizualizacja trzech obrazów Słońcesława w wirtualnej rzeczywistości jako grafiki 3D. Na spotkaniu wprowadzającym, poświeconym życiu i twórczości artysty, obok prelekcji wygłoszonej przez bliskich Franciszka Frączka i wystawy jego prac, uczestnicy poprzez użycie okularów VR mogli niejako wejść w obrazy artysty. Dzięki temu zyskali nowe spojrzenie na dwuwymiarowe obrazy, znaleźć się w świecie artysty, co przełożyło się na lepsze zrozumienie jego twórczości.


Podsumowaniem dwumiesięcznych warsztatów będzie widowisko teatralne, odbywające się w Ośrodku Kultury w Krzemienicy w piątek 7 października br. Będzie ono interdyscyplinarnym i wielowymiarowym wydarzeniem, inspirowanym twórczością Franciszka Frączka, łączącym teatr, taniec, sztuki wizualne i malarstwo. Wydarzenie będzie również okazją do przybliżenia postaci artysty oraz obejrzenia jego prac, także tych w technice VR. Przygotowania do przedstawienia trwają. Serdecznie zapraszamy.


Projekt "W słowiańskim świecie Słońcesława" dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2022.



GOKiR Czarna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej.