W słowiańskim świecie „Słońcesława” z dofinansowaniem ze środków Narodowego Centrum Kultury

Miło nam poinformować, że projekt W słowiańskim świecie „Słońcesława” otrzymał dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura - Interwencje. Edycja 2022”.


Celem zadania jest przybliżenie młodemu pokoleniu twórczości znakomitego malarza Franciszka Frączka "Słońcesława", członka awangardowej grupy artystycznej Stanisława Szukalskiego „Szczep Rogate Serce" założonej w 1929 roku. Przez pół wieku artysta mieszkał i tworzył w Krzemienicy w gminie Czarna, przekazując w swojej twórczości takie wartości jak wrażliwość na piękno świata, troska o środowisko naturalne, pamięć o dawnych kulturach w których żywy był kult ziemi. Jego prace przedstawiają między innymi niezwykły słowiański świat, przesycony kolorami, zapełniony postaciami z dawnych mitów i legend. Stanie się on kluczem do odbiorców niniejszego zadania, dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat, dla których ten bajkowy świat będzie interesujący i zrozumiały. Zainspirowani nim, podczas warsztatów tanecznych, teatralnych i plastycznych, w kreatywny sposób stworzą własne interpretacje w dziedzinie malarstwa, teatru i tańca.


Projekt rozpocznie się od niezwykłego wprowadzenia uczestników do twórczości artysty. Przygotowana zostanie wizualizacja trzech obrazów w wirtualnej rzeczywistości jako grafiki 3D. Uczestnicy poprzez użycie okularów VR znajdą się niejako w obrazach artysty. Dzięki temu zyskają nowe spojrzenie na dwuwymiarowe obrazy, wejdą w świat artysty, co przełoży się na lepsze zrozumienie jego twórczości.


Efekty dwumiesięcznych zajęć będą miały swój punkt kulminacyjny w jednym miejscu i czasie - podczas  wydarzenia, którym będzie interdyscyplinarne i wielowymiarowe widowisko łączące teatr, taniec, sztuki wizualne i malarstwo, zaplanowane na październik br.



 


 

 

GOKiR Czarna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej.