Gra terenowa - "Wszyscy jesteśmy Garncarzami"

Gra terenowa „Wszyscy jesteśmy garncarzami” odbędzie się na terenie dawnego zagłębia garncarskiego czyli czterech sąsiadujących ze sobą wiosek: Medyni Głogowskiej, Medyni Łańcuckiej, Pogwizdowa i Zalesia. Tradycje garncarskie na tym obszarze sięgają XVIII w., a ich rozkwit nastąpił w II połowie XIX w i w latach 60-tych XX wieku.


Udział w Grze to niepowtarzalna okazja na zwiększenie wiedzy o tradycjach garncarskich, zobaczenia na własne oczy dawnych pracowni i pieców oraz spotkania z żyjącymi garncarzami. Dodatkowo w sobotę, w piecu garncarskim Pana Kazimierza Jurka będzie można obserwować proces wypału w jednym z niewielu już czynnych pieców.


W trakcie gry będzie można zwiedzić Galerię Rzeźby Ceramicznej Pani Władysławy Prucnal, kościół w Medyni Głogowskiej z unikalną mozaiką ceramiczną, zajrzeć do pieców garncarskich w pracowniach Józefa Jurka w Zalesiu, Alfreda Pieli w Pogwizdowie, Kazimierza, Leszka i Jana Jurków, Franciszka Kota w Medyni Głogowskiej, posmakować potraw przygotowywanych w medyńskich gliniakach oraz dotknąć historii garncarstwa odwiedzając dawne pracownie.


Gra terenowa przeznaczona jest dla wszystkich! Rodzin z dziećmi, grup turystów, dorosłych i młodzieży. Może stać się wycieczką w przeszłość połączoną z odwiedzeniem miejsc widokowych, jednym słowem może to być pięknie spędzony dzień z garncarstwem w dawnym zagłębiu garncarskim w Medyni. Wszyscy uczestnicy przed wyruszeniem w trasę otrzymają tzw. pakiet startowy wędrowca, który zawierał będzie publikacje, smycz, ołówek i specjalnie na tę okazję uszytą torbę materiałową z nadrukiem. Do pakietu startowego dodawana będzie także butelka wody mineralnej i lokalny smakołyk, tzw. proziak. Każdy, kto rozwiąże umowne minimum zagadek otrzyma ceramiczną pamiątkę. Zwycięzcy wyłonieni zostaną w drodze losowania spośród uczestników, którzy przejdą wszystkie etapy i przedstawią rozwiązanie zagadki. Losowanie i wręczenie nagród odbędzie się podczas Jarmarku Garncarskiego - 23 sierpnia. Nagrodami będą wyroby lokalnych garncarzy.


Dodatkową okazją do praktyki garncarskiej będą warsztaty garncarskie w sobotę o godz. 17 przy Ośrodku Kultury w Medyni Głogowskiej oraz niedzielny Jarmark Garncarski, w trakcie którego będzie także okazja do obejrzenia archiwalnego filmu o garncarstwie w Medyni nagranego tu w 1949 r. przez Łódzką Szkołę Filmową.


Z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną podczas Gry terenowej i Jarmarku obowiązywać będą szczególne zalecenia co do dezynfekcji, noszenia maseczek i zachowania dystansu społecznego.

 

 


GOKiR Czarna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej.