Zespół Wolanie powstał we wrześniu 2003 roku z połączenia kapeli ludowej zorganizowanej rok wcześniej z inicjatywy Romana Stysia przy współpracy z Czesławem Lisem i zespołu śpiewaczego biorącego udział w korowodzie wieńcowym na dożynkach Gminy Czarna w Krzemienicy w dniu 11 września 2003 r. W kapeli występowali wówczas: Roman Styś - skrzypce, Czesław Lis (zmarł 29.07.2010) - cymbały, Joanna Lis - skrzypce, Jacek Pelc - akordeon, Leszek Inglot - kontrabas. Początkowo próby odbywały się w suterenach domu Czesława Lisa. Zespól śpiewaczy tworzyli: Stanisława Kulka, Bogusława Kulka, Leszek Kulka, Dorota Jasion, Barbara kulka, Krzysztof Kulka, Helena Bartman, Wacław Bartman, Agnieszka Inglot, Tomasz Turek, Teresa Lęcznar. Dużą inicjatywę przy organizowaniu korowodu wieńcowego wykazał się wówczas sołtys wsi Wola Mała Pan Edward Guz. Decyzja o organizacji zespołu zapadła po powrocie grupy dożynkowej do Ośrodka Kultury w Woli Małej, gdzie ustalono nazwę zespołu oraz wyznaczono datę pierwszej próby.

Z czasem niektórzy członkowie odeszli z zespołu: Roman Styś, Bogdan Chudzik, Magdalena Dul, Krystyna Michno, Anna Turosz, Andrzej Kielar, Bogdan Noga, Karolina Turosz, Tomasz Turek, Barbara Kulka, Krzysztof Kulka, Dorota Jasion i Czesław Lis (zmarł w 2010 r.).
Z zespołem współpracowali również – Andrzej Inglot, Andrzej Turek (zmarł w 2011 r.), Andrzej Kielar, Józef Fryń, Jacek Babiarz, Janusz Socha i Lesław Inglot.
Obecny zmieniony skład zespołu:
•akordeon – Jacek Pelc
•skrzypce I – Artur Bałanda
•skrzypce II – Ferdynand Ciasnocha
•kontrabas - Zbigniew Gaweł
•cymbały ludowe – Tadeusz Nowak
•i wokal: Halina Dul, Helena Bartman, Wacław Bartman, Krystyna Hanus, Maria Fus, Agnieszka Inglot, Bogusława Kulka, Leszek Kulka, Teresa Lęcznar, Józef Trojnar, Marek Turosz, Stanisław Witek, Mariusz Uchma
Do zespołu należą osoby w różnym wieku a w wielu przypadkach małżeństwa: Bartmanów, Kulków. Starsze pokolenia przekazują młodszym całą historię rodzinną i wiążą ją ze środowiskiem lokalnym, z regionem. Członkowie rodziny spędzają razem czas wolny, wspólnie się bawią, opowiadają, śpiewają, rozwijają swoje zainteresowania zamiłowania.Prowadzenie strony internetowej – Wiesław Wawrzaszek.
Zespół nosi stroje uszyte na wzór stroju łańcuckiego lecz są one nieco uboższe dekoracyjnie, ponieważ Wola Mała należała do biedniejszych wsi w regionie. Oryginalny strój – wzór znajduje się w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie. Fundusze na stroje pozyskane zostały z organizacji zabaw karnawałowych oraz dzięki pomocy GOK w Czarnej.

Kobiecy strój składa się z białej bluzki, jednokolorowej spódnicy (czerwone, zielone, szafirowe), gorsetu czarnego z czerwoną lamówką sznurowanego czerwoną wstążką, zapaski ozdobionej koronką z wzorem „richelie”, czarnych butów, czerwonych korali.

Strój męski składa się z białej koszuli z szerokimi rękawami, jasnych beżowych spodni do kolan (podobnych do lnianych), długiego czarnego gorsetu wełnianego z dwurzędowymi guzikami, czarnych butów z cholewami, kapelusza.

tekst:Wiesław Wawrzaszek. Więcej informacji o zespole www.wolanie.republika.pl