o projekcie

Twórczy ferment w pustostanach

czyli jak  czerpać  więcej z tego, co już posiadamy.

Taka nazwę otrzymał projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Dom Kultury +, który skierowany został do mieszkańców Woli Małej i Dąbrówek.

Realizacja projektu składała się z dwóch etapów.
I Część – Diagnoza ( zasobów i potrzeb lokalnego środowiska)  wartość 8 tys. zł
II Część – Realizacja Inicjatyw wartość 2330 zł

I Część polegała na przeprowadzeniu różnorodnych akcji i spotkań,  w trakcie których mieszkańcy mogli wypowiedzieć się na temat tego, co ciekawego znajduje się w ich miejscowości, co można  wykorzystać  dla dobra całej wspólnoty, jej integracji i wspólnego spędzania czasu wolnego.
Pytaliśmy dzieci, młodzież i dorosłych  o  znajomość ich własnego środowiska,  wyjątkowych ludzi, o niezwykłe miejsca i historie, o których warto opowiedzieć.
W tym celu zorganizowane zostały  dwa odrębne spotkania:  20 kwietnia w Ośrodku Kultury w Woli Małej, 21 kwietnia w  Ośrodku Kultury w Dąbrówkach. W ich trakcie  mogliśmy rozmawiać, poszukiwać, wynajdywać, oglądać filmy, malować po starych ścianach  - słowem: tworzyć!  Puste niezagospodarowane pomieszczenia po sklepach i przedszkolu pozwoliły nam na twórczą wolność.

Pierwsza cześć zakończyła się w czerwcu ogłoszeniem konkursu i wybraniem inicjatyw obywatelskich złożonych przez mieszkańców Woli  Małej i Dąbrówek. Zostały wybrane cztery działania.


 

II Część projektu, realizacja Inicjatyw Obywatelskich rozpoczęła się 1 sierpnia 2017 roku.

Realizowane inicjatywy to:


1. „Twórczy Ferment-  utworzenie pracowni ZPT” zakładał „zbudowanie” nowej przestrzeni  w miejscu dawnego sklepu spożywczego w budynku Ośrodka Kultury w Woli Małej. Podczas organizowanych tam różnego typu warsztatów udało się  wspólnymi siłami stworzyć niezwykle przyjazne miejsce spotkań. Pracowali nad tym mieszkańcy Woli Małej,  pracownicy GOKiR i gminy Czarna a dobra, twórcza energia unosiła się nad całym budynkiem. Na zakończenie realizowanej inicjatywy zaplanowane zostało oficjalne otwarcie, któremu towarzyszyła wystawa zdjęć i przedmiotów z czasów PRL. Zagrał magnetofon szpulowy i adapter Bambino, który udało się odratować z wyrzucanych elektro śmieci. Na ścianach zawisły zdjęcia z tamtych czasów, a na stołach pojawiły się papierowe obrusy i potrawy kojarzące się z tym okresem. Galaretka w cukrze, ciepłe lody, gumy Donald.
Cukiernia Wiolinka znajdująca się na terenie Woli Małej ufundowała piękny tort, który z pewnością był smakowitą niespodzianką dla Inicjatorów realizowanego pomysłu.


 


2. „Pomaluj mój świat” – mobilny ogród spotkań w Dąbrówkach, to inicjatywa mieszkańców Dąbrówek, którzy zrealizowali swoją wizję na temat mobilnego ogrodu spotkań. Obok Ośrodka Kultury w Dąbrówkach zagospodarowana już została przestrzeń zielona na piękne ukwiecone rabaty oraz meble ogrodowe wykonane podczas warsztatów z mieszkańcami. W ramach inicjatywy odbyły się również spotkania z projektantką, która ukierunkowała działania  i podzieliła się z mieszkańcami niekonwencjonalnymi pomysłami.  Prace przy tworzeniu ogrodu okazały się doskonałą okazją do integracji sąsiedzkiej, spotkań, rozmów i wręcz poznania osób mieszkających po sąsiedzku. Ważnym elementem tej inicjatywy  było tworzenie wspólnego przyjaznego  miejsca spotkań, gdzie można wzmacniać więzi i budować lokalną tożsamość.

 

  

GOKiR Czarna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej.