Ceramika siwa - nowe życie dawnego rzemiosła 2015

Folder Ceramika Siwa:

 

Celem projektu było ocalenie unikalnej w skali Europy tradycyjnej technologii wykonywania ceramiki siwej, wytwarzanej do dziś na terenie zagłębia garncarskiego w Medyni Głogowskiej i opracowanie dla niej nowych form użytkowych. Cel ten zrealizowany został poprzez zaangażowanie młodych ludzi z rodzin garncarskich oraz starszych garncarzy z terenu ośrodka i współpracę z poznańską szkołą School of Form -wydział wzornictwa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, kształcącą projektantów. 

Ta współpraca zmusiła społeczność lokalną do poszukiwania odpowiedzi na szereg pytań dotyczących rodzaju używanego w Medyni surowca w przeszłości i obecnie, także technologii oraz samego procesu projektowania. Ponieważ ceramika siwa używana była kiedyś przede wszystkim do przygotowywania i przechowywania w niej żywności postanowiono, że właśnie naczynia staną się tematem przewodnim tego projektu. 
W trakcie trwania projektu wypracowano około 10 rodzajów prototypów form użytkowych, będących wynikiem rozmów ze starszymi osobami z Medyni, pamiętającymi czasy kiedy ceramikę siwą powszechnie stosowano w kuchni. Naczynia wykonane podczas warsztatów w Poznaniu i w Medyni Głogowskiej zostały wypalone w kilku wypałach metodą „na siwo”. Jeszcze w czasie trwania projektu – pierwsze wypalone formy zostały przekazane członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich w Medyni Głogowskiej w celu przeprowadzenia na nich testu jakości. Pozwoliło to projektantom i wykonawcom kolejnych prototypów zastosować wnioski i uwagi, jakie pojawiły się po tych testach. Ceramika, która powstała w ramach projektu została wyeksponowana w sieni głównego budynku Zagrody Garncarskiej. Zwiedzający to miejsce turyści i mieszkańcy mają możliwość obejrzenia w jednym budynku, znajdującej się tam od lat kolekcji ceramiki tradycyjnej pochodzącej z okresu działalności Cepelii oraz nowej kolekcji będącej rezultatem projektu. 
Projektantka Olga Milczyńska dzięki nawiązanej w ramach projektu współpracy zaprojektowała autorską serię naczyń wykonanej poza projektem. Jest to niezwykle wartościowe dla osiągnięcia przez inicjatorów całego przedsięwzięcia zamierzonego długofalowego celu, jakim jest dalszy rozwój rzemiosła na terenie Medyni Głogowskiej, mierzony wymierną współpracą tego środowiska z projektantami. 
Naczynia wykonane w ramach projektu oraz nowa wykonana na bazie tej współpracy kolekcja zaprezentowane zostały z dużym powodzeniem na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Poznaniu oraz na konkursie młodych projektantów w Dreźnie. 

Na zakończenie projektu wydany został folder, w którym opisana została historia technologii wypału ceramiki siwej w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem ośrodka garncarskiego w Medyni. Tekst do folderu napisany został przez dr Ewę Klekot, antropologa, etnologa i etnografa, wykładowcę Uniwersytetu Warszawskiego i School of Form w Poznaniu. Zdjęcia wykonane zostały przez fotografów z grupy Pion Fotografia, którzy przygotowali reportaż fotograficzny z warsztatów i wypalania ceramiki oraz wykonali fotograficzną sesję studyjną samej ceramiki zaaranżowaną w nieczynnym pawilonie handlowym w Medyni Głogowskiej.

Projekt zrealizowany został ze środków MKiDN z programu z zakresu dziedzictwa kulturowego: Kultura ludowa i tradycyjna.

GOKiR Czarna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej.